Czy aby na pewno to dobry pomysł?

Data dodania: 11.06.2008

Amerykański poeta Robet Lee Forester dawno temu wypowiedział bardzo intrygujące zdanie, a mianowicie: „jeśli będziesz przykładnie pracował 8 godzin dziennie może ci się kiedyś uda zostać kierownikiem i pracować 12 godzin”. Słowa te być może powinny być wykute na murach każdej uczelni kształcącej przyszłych menedżerów :), oczywiście ta odrobina ironii spowodowana jest refleksją, iż tak naprawdę wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego czym zajmuje się kierownik, dyrektor czy menager – bo wszystkie te określenia sprowadzają się do osoby zarządzającej kimś i czymś.

Tutaj muszę wtrącić, żeby się potem nikomu nie mieszało – jaka jest różnica między zarządzaniem a kierowaniem? Zarządza się firmą kieruje się ludźmi!!

Aby być dobrym menedżerem, nie wystarczy oczywiście skończyć odpowiednią szkołę wyższą, posiadać pewne umiejętności, trzeba mieć również predyspozycje wynikające z cech charakteru. Nie każdy mógł zostać gospodarzem klasy czy przewodniczącym samorządu uczniowskiego, tak samo jak nie każdy może być menedżerem. O jakie cechy chodzi? Jest ich bardzo wiele, moim zdaniem osoba taka powinna być charyzmatyczna, energiczna, opanowana, umiejąca zainteresować - skupić uwagę ale i „zarazić pomysłem”, czasami powinna być przebojowa, kiedy indziej zrównoważona i stonowana, no i oczywiście, a może przede wszystkim wzbudzająca zaufanie. Myślę, że każdy z Was dodałby jeszcze kilka innych cech, które powinny cechować dobrego kierownika – pamiętajmy tylko o tym, że jest on tylko człowiekiem – nie twórzmy sobie tutaj wizerunku cyborga :).
Jakie natomiast umiejętności powinien posiadać menedżer?
J. Stoner – guru w dziedzinie kierowania dzieli umiejętności kierownicze na trzy grupy, w zależności od mojego humoru nazywane wspólnie KITem lub TIKiem. O tym jutro …
M.