Blog

.: mam talent :.

Data dodania: 23.04.2013

22 kwietnia br. miałam niewątpliwą przyjemność uczestniczenia w spotkaniu w ramach projektu „Adaptacja narzędzi zarządzania talentami w przedsiębiorstwach do pracy z uczniami zdolnymi w szkołach ponadgimnazjalnych”. W gościnnych murach SGH spotkali się nauczyciele szkół średnich, a konferencję poprowadziły: pani dr Joanna Tabor oraz pani dr Ewa Muzioł, a wszystko to pod czujnym okiem dyrektora Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych - pana Marcina Dąbrowskiego.

Pierwsze wrażenia, no cóż.... Często szkolna rzeczywistość ma się do działalności przedsiębiorstwa jak przysłowiową pięść do nosa, ale w tym wypadku powiązania wyglądają zgoła inaczej.

Podobnie jak w każdej organizacji, również i w szkole spotyka się osoby ze szczególnymi zdolnościami. Z pewnością potraficie wskazać wśród swoich kolegów tych, którzy wyróżniają się w jakiejś dziedzinie – są fanami biologii czy chemii, zbierają laury w konkursach z szeroko rozumianej ekonomii czy przedsiębiorczości, świetnie grają w siatkówkę, z sukcesami uprawiają karate lub gimnastykę artystyczną czy mają to, co można określić mianem scenicznego drygu. To bez wątpienia talenty, często nie do końca „oszlifowane”, ale z wielkim potencjałem. W przedsiębiorstwach jest podobnie, tu również można znaleźć jednostki wybitne, a co więcej, wiele firm (jak chociażby Jeronimo Martins czy ArcelorMittal) wdrożyło specjalne programy pozyskiwania i rozpoznawania talentów jeszcze zanim staną się częścią organizacji.

Podobnie jak w przypadku jak HR-owców, mentorów lub coachów, również zadaniem nauczycieli, jest taka praca z uzdolnioną młodzieżą, aby ich wrodzone predyspozycje rozwinąć, rozbudzić zapał do dalszej nauki, uświadomić i wzmocnić poczucie własnej wartości. Trudno zatem nie próbować przeszczepienia obszaru zarządzania talentami na szkolny grunt. Nie jest to łatwe, ale można spróbować. Być może wystarczy stworzyć odpowiedni klimat oraz opracować i wdrożyć odpowiednie programy wspierające.

Pytanie tylko, czy da się je pogodzić z realizacją podstawy programowej. A więcej informacji o zarządzaniu talentami znajdziecie na platformie Olimpiady Przedsiębiorczości.

(kaga)

Komentarze ():

Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości