.: dobrobyt :.

Data dodania: 5.11.2013

dobrobytWedług Legatum Institute, niezależnej organizacji publicznej, która na skalę światową zajmuje się propagowaniem idei wzrostu zamożności społeczeństwa, dobrobyt uzależniony jest od ośmiu wskaźników. Jednym z najważniejszych jest kondycja gospodarki , związana z rozmiarami rynku, posiadaniem nowych technologii, wskaźnikami makroekonomicznymi: stopą bezrobocia i  inflacji oraz zaufaniem wobec instytucji finansowych.  Trudno się z tym nie zgodzić – w końcu niemal każdy oceniając swoje zadowolenie z życia uwzględni aspekt ekonomiczny, dodając do tego ocenę sytuacji politycznej i kwestie dotyczące podejmowania działalności na własny rachunek. Również wskazane dwa ostatnie obszary są przedmiotem badań londyńskiego Legatum Institute. W kwestii przedsiębiorczości istotne są bardzo wymierne elementy, jak koszt założenia własnej firmy, wydatki na badania i rozwój, przepustowość łączy internetowych, ilość telefonów komórkowych, liczba zabezpieczonych serwerów, ale również to, co można jedynie szacować – mianowicie przekonania, związane chociażby z etosem pracy.  Jeśli o sytuację polityczną chodzi – tutaj pod uwagę brane są stabilność instytucji rządowych, efektywność ich działań, prawodawstwo i kwestie organizacji demokratycznych wyborów. Na dobrobyt wpływają również: organizacja systemu edukacji, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo obywateli, ich wolność osobista oraz to, co określane jest mianem kapitału społecznego, na który składają się działania wolontariuszy, wzajemne zaufanie, dobroczynność , a nawet praktyki religijne.
W oparciu o analizę wszystkich danych, pozyskanych  z różnych źródeł, takich jak m.in.  The Gallup Organization czy Bank Światowy, pracownicy Legatum Institute po raz kolejny opracowali raport „Legatum Prosperity Index 2013”, w którym uszeregowano państwa pod kątem ogólnego bogactwa, zdrowia i szczęścia obywateli. Prym wiodą kraje skandynawskie, a Norwegia nieprzerwanie od pięciu lat publikacji rankingu dzierży palmę pierwszeństwa. Pełen raport (w języku angielskim) dostępny jest tutaj. Na 142 sklasyfikowane państwa Polska uplasowała się na 34 pozycji, spadając o 2 oczka w porównaniu do ubiegłorocznej edycji.