.: co w technologii piszczy :.

Data dodania: 29.05.2014

Być przedsiębiorczym to nie tylko prezentować aktywną postawę, ale również śledzić wszelkie pojawiające się nowinki i trendy, bo przecież w gąszczu informacji zawsze da się wyłowić coś ciekawego i przydatnego we własnej działalności. Co zatem będzie technologicznym przełomem w 2014? – warto przyjrzeć się prognozom przygotowanym przez specjalistów z MIT Technology Review, jednego z najpoważniejszych pism naukowych. Spośród 10 wymienianych trendów, które mają szansę odmienić naszą rzeczywistość, najbardziej spektakularne są te, które dotyczą biotechnologii: manipulowanie genami oraz mapowanie mózgu w celu ukazania struktury komórek nerwowych i jej wykorzystywania. Interesujące mogą być urządzenia rodem z filmów s-f:  neuromorficzne procesory, odzwierciedlające pracę  centralnego układu nerwowego i na dodatek zdolne do uczenia się.  Wydają się zacierać różnicę pomiędzy krzemowymi scalakami a systemem biologicznym, pozwalając maszynom „zrozumieć” świat i wejść z nim w interakcję. To właśnie one stanowią wyraźny krok w kierunku sztucznej inteligencji, tak mocno zaawansowanej, że   inny trend -  konstruowanie super-zwinnych robotów, które mogą zastąpić człowieka niemal w każdych warunkach, to przysłowiowy pikuś – Pan Pikuś. Dlatego niespecjalnie dziwi zastosowanie dronów, przygotowanych specjalnie dla rolnictwa, które są w stanie z powietrza rozpoznać prawidłowość rozwoju upraw,  ustalić rozmiar szkód wyrządzonych przez szkodniki, a także precyzyjnie dawkować środki ochrony roślin i niezbędne nawozy. Kolejna wymieniana przez MIT Technology Review technologiczna nowinka to typowy gadżet, przeznaczony do domowego użytku. Myślę o okularach Oculus Rift, pozwalających rozglądać się w wirtualnym świecie, generowanym w czasie rzeczywistym z osobna dla każdego oka przez system komputerowy. Dzięki mechanizmowi śledzenia najdrobniejszych ruchów głowy pole widzenia zmienia się naturalnie i intuicyjnie. Jakież możliwości czekają zatem na komputerowych graczy! A skoro przy technologiach komputerowych jesteśmy, trudno nie dostrzec globalnych tendencji do pracy w chmurze, umożliwiających kontakt zespołów zadaniowych rozrzuconych po całym globie. To kolejny znak czasów, który często prowadzić może do utraty prywatności i wycieku danych. Stąd właśnie dążenia do opracowania metod i narzędzi zapobiegających nadmiernej ingerencji w życie obywateli i pojawienie się ultraprywatnych, bo zabezpieczonych przed podsłuchem, telefonów. Przykładem innego kamienia milowego może być druk 3D. Wydaje się, że wymyślono już wszystko: drukowane zabawki, makiety, kosmetyki, a nawet budynki mieszkalne. Teraz obrano kierunek na mikroskalę – dzięki wykorzystaniu w roli „atramentu” żywych komórek można drukować ludzkie narządy lub ich protezy, ba naukowcy myślą nawet o drukowaniu pojedynczych krwinek. Istny Kosmos, prawda?
Ostatnim wymienianym przez MIT trendem jest sterowanie produkcją odnawialnej energii, pochodzącej ze słońca lub wiatru. Dzięki specjalnym systemom komputerowym możliwe jest dostosowanie ilości wytworzonego prądu do aktualnego zapotrzebowania, co jest o tyle istotne, że ludzkość jeszcze nie nauczyła się go magazynować.
Co z opisanych trendów przedsiębiorczy przedsiębiorcy wyłowią dla siebie? Coś z pewnością…