.: praca i szczęście :.

Data dodania: 3.01.2015

szczęśliwi pracownicyUwielbiam przeglądać takie rankingi, i często zastanawiam się jak można wymyślić tyle ciekawych kategorii do dokonywania porównań i jak można je mierzyć. Jednak rzeczywistość ciągle zaskakuje – tym razem dotarłam do zestawienia serwisu pracy CareerBliss.com, który pokusił się o zebranie opinii pracowników i przygotował ranking najszczęśliwszych miejsc pracy w 2015 roku. Zestawienie obejmuje 50 przedsiębiorstw, które uszeregowano pod kątem ośmiu czynników rzutujących na zadowolenie zatrudnionych. Należą do nich: możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, relacje wśród pracowników i kadry kierowniczej, w tym również zakres codziennych zadań i sposób kontroli,, sprzyjające środowisko pracy, ogół warunków wyposażenia technicznego, wysokość wynagrodzenia, stwarzanie sytuacji sprzyjających indywidualnemu rozwojowi, kultura organizacyjna i reputacja firmy.  W każdej kategorii ankietowani mogli przyznać ocenę w skali od 1 do 5, gdzie 5 stanowiła najwyższą notę. Wszystkie wyniki następnie uśredniono i porównano z tymi z 2012 i 2013 roku, a ranking z łączną notą 3,523 wygrał koncern… nie, nie Google, o którym marzy większość studentów, lecz firma farmaceutyczna i kosmetyczna z New Brunswick w stanie New Jersey, czyli Johnson & Johnson. W 2014 r. w poszczególnych kategoriach gigant produkujący specyfiki dla zdrowia i urody otrzymał następujące noty: kultura organizacyjna -  4.1, współpracownicy 4.4, szefowie 4.2, wynagrodzenie i nagrody – 4.2, sposób pracy – 4.1, środowisko pracy – 4,1. Zdecydowanie najsłabiej, bo na poziomie 3,7 oceniono możliwości rozwoju. Kolejne miejsca na podium zajmują: Broadcom, działający w branży elektronicznej i specjalizujący się w produkcji półprzewodników z wynikiem 3.505 oraz znany w Polsce Chevron, który uzyskał notę 3.502.
Google uplasowało się dopiero na szóstej pozycji, zaś stawkę pięćdziesięciu zamyka Apple z wynikiem 3.237. Pełen ranking najszczęśliwszych miejsc pracy w 2015 roku znajdziecie tutaj.
Szkoda tylko, że nikt nie przygotował polskiej edycji takiego zestawienia, lektura z pewnością byłaby dużo ciekawsza.