Edycja I

Foto1_1I edycja Olimpiady została przeprowadzona w roku szkolnym 2005/2006. Odbyła się pod hasłem „Etyka w działalności biznesowej” [zobacz program i literaturę].

Do udziału w I edycji zgłosiło się ponad 14 tys. uczniów z 726 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

 

 

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszonych szkół Liczba zgłoszonych zawodników Średnia liczba zgłoszeń na szkołę
AE Katowice 202 3396 16,8
AE Kraków 170 3507 20,6
AE Poznań 121 2767 22,9
SGH w Warszawie 146 2617 17,9
AE Wrocław 87 2033 23,4
podsumowanie 726 14320 19,7

 

Eliminacje szkolne odbyły się 8 grudnia 2005 r. równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły uczestników do zawodów. Zadaniem uczniów było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu wiedzy zawierającego 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności i wadze punktów [zobacz test]. Do eliminacji okręgowych przechodziło 50 osób, które w danym Okręgu uzyskały największą liczbę punktów, jednakże nie więcej niż 5 zawodników z jednej Komisji Szkolnej.

 

Tabela 2. Eliminacje szkolne I edycji - progi punktowe w okręgach*

Komitet Okręgowy Próg punktowy
AE Katowice 63,0
AE Kraków 61,5
AE Poznań 58,5
SGH w Warszawie 61,5
AE Wrocław 53,0
średnia 59,5
średnia ważona 60,0

* przy regulaminowym założeniu możliwości zakwalifikowania do II etapu zawodników, którzy zajęli pierwszych pięć miejsc w danej szkole

 

Foto1_1Eliminacje okręgowe odbyły się 2 marca 2006 r. równocześnie we wszystkich okręgach, w siedzibach pięciu uczelni – współorganizatorów Olimpiady. Zawody na poziomie okręgowym podzielono na dwa etapy, które przeprowadzono tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników, którzy zdobyli na tym teście najwięcej punktów [zobacz test];

– II etap polegał na zespołowym rozwiązaniu studiów przypadku oraz dokonaniu przed Komisją Okręgową prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem [zobacz zadania sytuacyjne]. Przed II etapem eliminacji okręgowych zawodnicy dobierali się samodzielnie w zespoły liczące od 2 do 5 osób.

Zwycięzcami eliminacji okręgowych Olimpiady zostało po 10 zawodników z każdego okręgu, którzy zdobyli największą liczbę punktów łącznie z testu i prac zespołowych [zobacz galerię zdjęć].

 

Tabela 3. Eliminacje okręgowe I edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Próg punktowy kwalifikujący do eliminacji centralnych
AE Katowice 75,50
AE Kraków 70,50
AE Poznań 78,25
SGH w Warszawie 85,00
AE Wrocław 80,50
średnia 78,05

 

Foto1_2Eliminacje centralne przeprowadzone zostały 5 kwietnia 2006 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Składały się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach okręgowych [zobacz test];

– w II etapie 25 zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów z testu, dokonywało przed Komisją Centralną przedstawienia jednej z trzech wcześniej przygotowanych prezentacji oraz jej obrony [zobacz tematy prezentacji]. Zawody wyłoniły 25 laureatów i 25 finalistów. O miejscu na liście decydowała łączna liczba punktów uzyskanych w finale [zobacz listę laureatów] [zobacz galerię zdjęć].

Zwycięzcą zawodów został Jerzy Koronkiewicz ZSO nr 4, I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku.

 

Tabela 4. Eliminacje centralne I edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych Wynik zwycięzcy I edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne xxx 101,5

 

Foto1_3Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom oraz ich opiekunom odbyła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, 26 kwietnia 2006 r. – w dniu Święta Szkoły [zobacz galerię zdjęć]. Ceremonia miała miejsce w ogrodach SGH, dokąd zostali zaproszeni również goście zebrani na uroczystym Senacie, związanym z Jubileuszem 100-lecia Uczelni. Laureaci I edycji Olimpiady Przedsiębiorczości otrzymali bardzo cenne nagrody rzeczowe. Pięciu uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki, oraz ich opiekunowie merytoryczni otrzymali wysokiej klasy notebooki. Kolejnych dziesięciu laureatów i ich opiekunów otrzymało bardzo funkcjonalne palmtopy, zaś pozostali zawodnicy, którzy znaleźli się w gronie laureatów, oraz ich nauczyciele – dobrej jakości cyfrowe aparaty fotograficzne. Laureaci Olimpiady Przedsiębiorczości uzyskali specjalne uprawnienia w postępowaniach kwalifikacyjnych do szkół wyższych – na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni.

Olimpiadę, zorganizowaną z inicjatywy Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, Akademii Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu oraz SGH w Warszawie, wsparły m.in.: Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Konfederacja Pracodawców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości