Edycja V

Foto5_7V edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przeprowadzona została w roku szkolnym 2009/2010. Odbyła się pod hasłem „Marketing w przedsiębiorstwie - mechanizmy, instrumenty, strategie”.

Do wzięcia udziału w V edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zgłosiło się ponad 21 tysięcy zawodników z 1112 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Honorowy patronat nad V edycją Olimpiady Przedsiębiorczości objął Minister Edukacji Narodowej. Patronat stanowi szczególnego rodzaju wyróżnienie dla przedsięwzięć bezpośrednio związanych z edukacją i wychowaniem.

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i limity przyjęć na eliminacje okręgowe w poszczególnych okręgach.

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszonych szkół Liczba zgłoszonych zawodników Średnia liczba zgłoszeń na szkołę Limit przyjęć na eliminacje okręgowe
AE Katowice 226 3 911 17,3 246
UE Poznań 250 5 104 20,4 260
UE w Krakowie 235 4 062 17,3 248
SGH w Warszawie 246 4 494 18,3 253
UE we Wrocławiu 155 3 678 23,7 243
Podsumowanie 1 112 21 249 19,1 1 250

Zmagania olimpijskie przebiegały w trzech etapach.

 

Eliminacje szkolne odbyły się 3 grudnia 2009 r., równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły zawodników do Olimpiady. Zadaniem uczestników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu wiedzy zawierającego 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności i wadze punktów [zobacz test]. Do eliminacji okręgowych miało przejść łącznie (ze wszystkich okręgów) 1250 osób, przy czym podział 1000 miejsc był stały i wynosił po 200 miejsc na każdy okręg, a podział pozostałych 250 miejsc dokonywany był po zamknięciu rejestracji na Olimpiadę i był proporcjonalny do liczby zgłoszeń zawodników w poszczególnych okręgach. Do eliminacji okręgowych przechodzili zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danym okręgu. Testy sprawdzane były przez Komisje Szkolne, które następnie sporządzały protokół w formie elektronicznej poprzez serwis internetowy Olimpiady. Dzięki elektronicznemu protokołowi już 5 dni po zawodach (8 grudnia 2009 r.) podano szacunkowe progi punktowe kwalifikacji do zawodów okręgowych.

 

Tabela 2. Eliminacje szkolne V edycji - szacunkowe progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Szacunkowe progi punktowe
AE w Katowicach 27,5
UE w Poznaniu 27,5
UE w Krakowie 27,5
SGH w Warszawie 30,0
UE we Wrocławiu 22,5

 

Oficjalne wyniki zawodów szkolnych ogłoszono 11 stycznia 2010 r., po weryfikacji protokołów Komisji Szkolnych przez odpowiedni Komitet Okręgowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowano łącznie ze wszystkich pięciu okręgów 1258 osób.

 

Tabela 3. Eliminacje szkolne V edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych Progi punktowe
AE w Katowicach 250 27,0
UE w Krakowie 251 27,0
UE w Poznaniu 260 27,5
SGH w Warszawie  254 30,0
UE we Wrocławiu 243 22,5
Razem 1 258  

 

Foto5_5Eliminacje okręgowe odbyły się 4 marca 2010 r., równocześnie we wszystkich okręgach, w siedzibach pięciu uczelni – współorganizatorów Olimpiady. Olimpiada na poziomie okręgowym składała się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o stopniu trudności wyższym niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników z najwyższą liczbą punktów z testu [zobacz test];

– II etap polegał na zespołowym rozwiązaniu studiów przypadku, tj. zadań diagnostycznych i projektowych, oraz publicznej prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem przed Komisją Okręgową [zobacz zadania sytuacyjne]. Przed II etapem eliminacji okręgowych zawodnicy dobierali się samodzielnie w zespoły, liczące od 2 do 5 osób.

Zwycięzcami eliminacji okręgowych Olimpiady zostało po 10 zawodników z każdego okręgu, którzy zdobyli największą liczbę punktów łącznie z testu i prac zespołowych.

 

Tabela 4. Eliminacje okręgowe V edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Progi punktowe kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji okręgowych Progi punktowe kwalifikujące do eliminacji centralnych
AE w Katowicach 32,0 83,0
UE w Krakowie 32,5 91,0
UE w Poznaniu 35,5 88,5
SGH w Warszawie 35,5 91,5
UE we Wrocławiu 31,0 89,0

Podczas eliminacji okręgowych wszyscy zawodnicy otrzymali książkę pt. „Prezentacja profesjonalna. Teoria i praktyka”, ufundowaną przez wydawnictwo Difin, a dodatkowo specjalny certyfikat umożliwiający udział w elitarnym kursie e-learningowym „Pierwszy krok w biznesie” oraz kartę wstępu na egzamin Certyfikatu Wiedzy Ekonomicznej YoungMBA.

Podczas eliminacji okręgowych, które odbyły się w Szkole Głównej Handlowej 4 marca br., rozlosowana została wśród szkół nagroda specjalna Olimpiady - tablica interaktywna ufundowana przez Partnera Olimpiady, firmę Plagiat.pl. W losowaniu wzięło udział 405 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, których zawodnicy zostali zakwalifikowani do eliminacji okręgowych Olimpiady. Nagroda przypadła Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie z okręgu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Szkoła ta zgłosiła do eliminacji szkolnych Olimpiady czterech zawodników, z których jeden wziął udział w eliminacjach okręgowych. Dostarczeniem i montażem tablicy tablicy interaktywnej Interwrite Dualboard o przekątnej obszaru roboczego 77,5 cali, jak również odpowiednim przeszkoleniem kadry nauczycielskiej z jej funkcjonalności zajęła się firma Aktin Sp. z o.o. z Sosnowca [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji okręgowych].

 

Foto5_6Eliminacje centralne przeprowadzone zostały 8 kwietnia 2010 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Składały się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji centralnych]:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o stopniu trudności wyższym niż w eliminacjach okręgowych [zobacz test];

– w II etapie 25 najlepszych zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów z testu, dokonywało przed Komisją Centralną przedstawienia jednej z trzech wcześniej przygotowanych prezentacji oraz jej obrony [zobacz tematy prezentacji].

Zawody wyłoniły 25 laureatów [zobacz listę laureatów]. O miejscu na liście decydowała łączna liczba punktów uzyskanych w finale. Pozostałych 25 uczestników finału uzyskało tytuł finalisty.

Zwycięzcą zawodów został Daniel Aleksander Majewski z I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku.

 

Tabela 5. Eliminacje centralne V edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych (w nawiasie liczba punktów za zadania trudniejsze) Wynik zwycięzcy V edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne 27,5 (13,0) 84,25

 

Foto5_216 czerwca br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się Gala Olimpiady Przedsiębiorczości.

25 najlepszych zawodników, ich rodzice, opiekunowie merytoryczni i dyrektorzy szkół spotkali się na uroczystości wręczenia dyplomów i nagród, na którą zaproszono również przedstawicieli uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody, wszystkich Partnerów Olimpiady oraz reprezentantów mediów.

 

Foto5_1W obecności pani prof. Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydenta m. st. Warszawy, laureatom i ich opiekunom merytorycznym uroczyście wręczono nagrody rzeczowe i stypendia. Na laureatów czekały ponadto specjalne uprawnienia i indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce, a ich szkoły otrzymały pakiety publikacji.

Do dyrektorów szkół podziękowania skierował Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Gratulacje zwycięzcom zawodów złożyła również pani Lilla Jaroń, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Specjalny wykład w trakcie uroczystości wygłosił Zbigniew Jakubas, znany polski praktyk biznesu, który omówił na podstawie własnych doświadczeń najważniejsze jego zdaniem czynniki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości.

Foto5_3Podczas uroczystości swoją prezentację przygotowaną na eliminacje centralne Olimpiady przedstawił zwycięzca zawodów, Daniel Aleksander Majewski. To on właśnie jako pierwszy odebrał nagrody z rąk pana dr Jacka Bartkiewicza, prezesa zarządu Banku BGŻ, pana Radosława Jasińskiego, dyrektora programowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, oraz Jana Małka z Wydziału Edukacji Narodowego Banku Polskiego. W następnej kolejności atrakcyjne nagrody rzeczowe otrzymali również Dawid Lachcik z IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Rzeszowie, Tomasz Kleszcz z LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. S. I. Witkiewicza w Warszawie, Paweł Rachel z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej oraz Dominik Posmyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Łodzi oraz pozostali laureaci.

Foto5_4Laureaci z pierwszych pięciu miejsc i ich opiekunowie, którzy wspierając swoich uczniów w przygotowaniach, przyczynili się do ich sukcesu, otrzymali wysokiej klasy notebooki, laureaci z miejsc 6-15 i ich opiekunowie – palmtopy, zaś laureaci z miejsc 16-25 i ich opiekunowie - aparaty fotograficzne. Ponadto dziesięciu najlepszych uczestników Olimpiady Bank BGŻ uhonorował stypendiami w wysokości 5 tys. zł. Warto podkreślić, że współorganizatorzy Olimpiady, pięć najlepszych uczelni ekonomicznymi w Polsce: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu oraz Akademia Ekonomiczna w Katowicach, przewidzieli ponadto indeksy lub znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia i dla laureatów i dla finalistów. Szkoły laureatów otrzymały zestawy publikacji pomocnych w przygotowaniach do kolejnych edycji zawodów.

Uroczystość uświetnił występ chóru SGH. Po części oficjalnej tradycyjnie odbył się bankiet, podczas którego uczestnicy gali mieli okazję podzielić się ze sobą wrażeniami oraz nawiązać nowe kontakty [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z gali].

***

W ramach podsumowania V edycji Olimpiady przedsiębiorczości została przygotowana kolejna publikacja z cyklu „Wiedza, umiejętności, postawy”. Opracowanie koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach merytorycznych związanych z programem zawodów. Objaśnia problematykę podejmowaną w testach rozwiązywanych przez zawodników w eliminacjach wszystkich szczebli, zawiera analizę studiów przypadków stanowiących podstawę prac grupowych w eliminacjach okręgowych oraz tematów prezentacji publicznych realizowanych w finale. Całości dopełniają informacje o charakterze organizacyjnym. Publikacja został przygotowana w nakładzie 6000 egzemplarzy, a jej dystrybucja objęła 3,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski oraz nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, uczestniczących w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez partnerów Olimpiady Przedsiębiorczości [zobacz plik PDF].

***

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – w ramach Olimpiady Przedsiębiorczości – w roku szkolnym 2009/2010 przeprowadzono kolejne cztery edycje warsztatów „Innowatorium – Tydzień Przedsiębiorczości”: w listopadzie 2009 r. w powiecie tarnobrzeskim ziemskim (woj. podkarpackie) i ryckim (woj. lubelskie), natomiast wiosną 2010 r. – w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie) oraz bielskim (woj. podlaskie).

***

Olimpiadę organizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma publicznymi uczelniami ekonomicznymi w Polsce: SGH w Warszawie, Akademią Ekonomiczną w Katowicach oraz Uniwersytetami Ekonomicznymi w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Partnerami strategicznymi Olimpiady byli Narodowy Bank Polski oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

V edycja Olimpiady została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Fundatorem stypendiów był Bank BGŻ.

Inicjatywę wspierali: Wydawnictwo Difin, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja BGŻ, Plagiat.pl, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Konfederacja Pracodawców Polskich oraz Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości SGH.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęły: „Rzeczpospolita”, „Głos Nauczycielski”, „Perspektywy”, portal Nauka.pl, NBPortal oraz Interkl@sa.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości