Edycja II

Foto2_1Hasłem przewodnim II edycji Olimpiady było „Tworzenie wartości przedsiębiorstwa”.

Do udziału w II edycji Olimpiady zgłosiło się ponad 19 tysięcy zawodników z 931 szkół z całej Polski. Dokładna liczba szkół oraz zawodników zgłoszonych do Olimpiady w poszczególnych okręgach została przedstawiona w tabeli.

 

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń do II edycji Olimpiady w poszczególnych okręgach

II edycja Olimpiady Przedsiębiorczości
Komitet Okręgowy Liczba zgłoszeń Liczba zawodników Średnia na szkołę
AE Katowice 201 3889 19,3
AE Kraków 225 4643 20,6
AE Poznań 193 4054 21
SGH w Warszawie 188 3601 19,2
AE Wrocław 124 2982 20,04
podsumowanie 931 19169 20,6

Zmagania olimpijskie zostały podzielone na trzystopniowe eliminacje.

 

Eliminacje szkolne odbyły się 11 stycznia 2007 r. jednocześnie we wszystkich szkołach, które zarejestrowały się do zawodów. Zadaniem zawodników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu wiedzy składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru [zobacz test]. Do eliminacji okręgowych przechodziło 50 osób, które w danym okręgu uzyskały największą liczbę punktów, jednakże nie więcej niż 5 zawodników z jednej Komisji Szkolnej. [zobacz galerię] [zobacz film]

Tabela 2. Eliminacje szkolne II edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Próg punktowy*
AE Katowice 44,5
AE Kraków 42
AE Poznań 43
SGH w Warszawie 42
AE Wrocław 35,5
średnia 41,4
średnia ważona 41,8

* przy regulaminowym założeniu możliwości zakwalifikowania do II etapu zawodników, którzy uplasowali się na trzech pierwszych miejscach w eliminacjach I stopnia w danej szkole (czterech - w przypadku tych szkół, z których wywodzili się ubiegłoroczni laureaci).

 

Foto2_3Eliminacje okręgowe odbyły się 1 marca 2007 r. na uczelniach ekonomicznych, będących współorganizatorami Olimpiady:

- W pierwszej części zawodów uczniowie rozwiązywali test (wg takich samych zasad jak w eliminacjach szkolnych). [zobacz test]

- Kolejnym zadaniem uczniów było rozwiązanie wybranych 3 zadań sytuacyjnych. Zadania sytuacyjne uczniowie rozwiązywali w samodzielnie dobieranych zespołach (od 2 do 5 osób). [zobacz zadania sytuacyjne]

Do eliminacji centralnych zakwalifikowało się po 10 najlepszych zawodników z każdego z pięciu okręgów. [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji okręgowych].

 

Tabela 3. Eliminacje okręgowe II edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Próg punktowy
AE Katowice 62,5
UE Kraków 55,5
AE Poznań 64,5
SGH w Warszawie 74,5
AE Wrocław 79
średnia 67,2

 

Eliminacje centralne odbyły się 12 kwietnia 2007 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pierwszą ich częścią był test wiedzy (podobnie jak w poprzednich etapach) [zobacz test]. Na podstawie jego wyników wyłoniono 25 najlepszych uczniów, którzy przed Komisją Centralną przedstawiali wcześniej przygotowane prezentacje. [zobacz tematy prezentacji] [zobacz listę laureatów] [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji centralnych].

Zwycięzcą zawodów został Mateusz Frankowski z Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Samorządowych w Komarówce Podlaskiej.

 

Tabela 4. Eliminacje centralne II edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych (w nawiasie liczba punktów za zadania trudniejsze) Wynik zwycięzcy II edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne 36,0 (18,0) 103,0

 

Foto2_2Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom oraz ich opiekunom odbyła się 19 czerwca br. w Akademii Ekonomicznej w Katowicach w trakcie ogólnopolskiej konferencji pt. Kształtowanie postaw przedsiębiorczych a edukacja ekonomiczna.

Laureaci II edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, podobnie jak laureaci poprzedniej edycji, otrzymali bardzo cenne nagrody rzeczowe. Pięciu uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki, oraz ich opiekunowie merytoryczni otrzymali wysokiej klasy notebooki. Kolejnych dziesięciu laureatów i ich opiekunów otrzymało bardzo funkcjonalne palmtopy, zaś pozostali zawodnicy, którzy znaleźli się w gronie laureatów oraz ich nauczyciele - dobrej jakości cyfrowe aparaty fotograficzne. Laureaci Olimpiady Przedsiębiorczości uzyskali również specjalne uprawnienia w postępowaniach kwalifikacyjnych do szkół wyższych - na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni.

Olimpiada Przedsiębiorczości została zorganizowana przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Inicjatywę wsparli między innymi: Narodowy Bank Polski, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Konfederacja Pracodawców Polskich.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości