Edycja VI

Foto6_1VI edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przeprowadzona została w roku szkolnym 2010/2011. Odbyła się pod hasłem „Inwestor na rynku - giełda, prywatyzacje, fuzje i przejęcia”.

Do udziału w VII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zgłosiło się blisko 21,5 tysięcy zawodników z 1116 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

 

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i limity przyjęć na eliminacje okręgowe w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszonych zawodników Liczba zgłoszonych szkół Średnia liczba zgłoszeń na szkołę Limit przyjęć na eliminacje okręgowe
UE w Katowicach 4 040 219 18,4 247
UE w Krakowie 4 112 243 16,9 248
UE w Poznaniu 5 047 257 19,6 259
SGH w Warszawie 4 038 229 17,6 247
UE we Wrocławiu 4 205 168 25,0 249
Podsumowanie 21 442 1 116 19,2 1 250

 

Foto6_2Zmagania olimpijskie przebiegały w trzech etapach.

Eliminacje szkolne odbyły się 2 grudnia 2010 r., równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły zawodników do Olimpiady. Zadaniem uczestników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu wiedzy zawierającego 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności i wadze punktów [zobacz test]. Do eliminacji okręgowych miało zostać zakwalifikowanych łącznie (tj. ze wszystkich okręgów) 1250 osób, przy czym podział 1000 miejsc na okręgi był stały i wynosił po 200 miejsc na każdy okręg, a podział pozostałych 250 miejsc dokonywany był po zamknięciu rejestracji na Olimpiadę i był proporcjonalny do liczby zgłoszeń zawodników w poszczególnych okręgach. Do eliminacji okręgowych kwalifikowani byli zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danym okręgu. Testy sprawdzane były przez Komisje Szkolne, które następnie sporządzały protokół w formie elektronicznej poprzez serwis internetowy Olimpiady. Dzięki elektronicznemu protokołowi już 5 dni po zawodach (7 grudnia 2010 r.) podano szacunkowe progi punktowe kwalifikacji do zawodów okręgowych.

 

Tabela 2. Eliminacje szkolne VI edycji - szacunkowe progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Szacunkowy próg punktowy
UE w Katowicach 23,0
UE w Krakowie 23,0
UE w Poznaniu 24,0
SGH w Warszawie 27,5
UE we Wrocławiu 23,5

Oficjalne wyniki zawodów szkolnych ogłoszono 10 stycznia 2011 r. po weryfikacji protokołów Komisji Szkolnych przez odpowiedni Komitet Okręgowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowano łącznie ze wszystkich pięciu okręgów 1 264 osoby.

 

Tabela 3. Eliminacje szkolne VI edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych Progi punktowe (w nawiasie liczba punktów za pytania trudniejsze)
UE w Katowicach 247 23,0 (16,0)
UE w Krakowie 257 23,0 (10,0)
UE w Poznaniu 262 23,5 (18,0)
UE we Wrocławiu 251 23,5 (11,0)
SGH w Warszawie 247 27,5 (18,0)
Razem 1 264  

 

Foto6_3Eliminacje okręgowe odbyły się 3 marca 2011 r. równocześnie we wszystkich okręgach, w siedzibach pięciu uczelni – współorganizatorów Olimpiady. Zawody na poziomie okręgowym podzielono na dwa etapy, które odbyły się tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników, którzy zdobyli na tym teście najwięcej punktów [zobacz test];

– II etap polegał na zespołowym rozwiązaniu studiów przypadku, tj. zadań diagnostycznych i projektowych, oraz dokonaniu przed Komisją Okręgową prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem [zobacz zadania sytuacyjne]. Przed II etapem eliminacji okręgowych zawodnicy dobierali się samodzielnie w zespoły liczące 4 lub 5 osób.

Zwycięzcami eliminacji okręgowych Olimpiady zostało po 10 zawodników z każdego okręgu, którzy zdobyli największą liczbę punktów łącznie z testu i prac zespołowych.

 

Tabela 4. Eliminacje okręgowe VI edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Progi punktowe kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji okręgowych Progi punktowe kwalifikujące do eliminacji centralnych
UE w Katowicach 25,5 84,5
UE w Krakowie 28,0 80,5
UE w Poznaniu 28,5 84,1
SGH w Warszawie 28,5 81,0
UE we Wrocławiu 24,5 84,5

 

Wszyscy zawodnicy biorący udział w eliminacjach okręgowych otrzymali Słownik finansów ufundowany przez wydawnictwo Difin, książkę pt. Nieco inna historia cywilizacji od Narodowego Banku Polskiego, specjalny certyfikat umożliwiający udział w kursie e-learningowym Pierwszy krok w biznesie oraz kartę wstępu na egzamin Certyfikatu Wiedzy Ekonomicznej YoungMBA.

Przed rozpoczęciem testu rozlosowano nagrodę specjalną dla szkół – tablicę interaktywną ufundowaną przez firmę Plagiat.pl. Otrzymał ją Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Wszystkie szkoły zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych dostały również od tej samej firmy roczną licencję na System Antyplagiatowy dla Szkół Antyściąga.pl [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji okręgowych].

 

Foto6_4Eliminacje centralne przeprowadzone zostały 7 kwietnia 2011 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Składały się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach okręgowych [zobacz test];

– w II etapie 25 zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów z testu, dokonywało przed Komisją Centralną przedstawienia jednej z trzech wcześniej przygotowanych prezentacji oraz jej obrony [zobacz tematy prezentacji]. Zawody wyłoniły 25 laureatów i 25 finalistów. O miejscu na liście decydowała łączna liczba punktów uzyskanych w finale [zobacz listę laureatów] [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji centralnych].

Zwycięzcą zawodów został Piotr Romanik z III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku [zobacz wywiad ze zwycięzcą i z opiekunem].

 

Tabela 5. Eliminacje centralne VI edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych (w nawiasie liczba punktów za zadania trudniejsze) Wynik zwycięzcy VI edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne 31,0 (20,0) 92,5

 

Foto6_520 czerwca 2011 w SGH w Warszawie odbyła się uroczysta gala Olimpiady Przedsiębiorczości, podczas której spotkało się 25 najlepszych zawodników, ich opiekunowie merytoryczni, a także przedstawiciele partnerów Olimpiady, mediów i uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody [zobacz galerię zdjęć z gali].

Laureaci, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc, i ich opiekunowie merytoryczni otrzymali wysokiej klasy notebooki, kolejni - z miejsc 6-15 – palmtopy, zaś laureaci z miejsc 16-25 i ich opiekunowie - aparaty fotograficzne. Dzięki wsparciu MSP każdy laureat otrzymał dodatkowo nagrodę finansową w wysokości 1500 zł. Dziesięcioro najlepszych zawodników otrzymało ponadto stypendia w wysokości 5 tys. zł, ufundowane przez Bank BGŻ. Współorganizatorzy Olimpiady: pięć publicznych uczelni ekonomicznych – SGH w Warszawie oraz uniwersytety ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu – przewidzieli dla najlepszych indeksy lub znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. Szkoły laureatów otrzymały pakiety publikacji i prenumerat, które ułatwią uczniom przygotowania do Olimpiady w kolejnym roku szkolnym.

Zwycięzcom gratulacje złożyła pani Lilla Jaroń, Podsekretarz Stanu w MEN.

„Życzę wam wielu sukcesów, życzę wam odwagi, ponieważ Polska potrzebuje odważnych, mądrych młodych ludzi” – powiedział prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP, zwracając się do laureatów. „Życzę wam, by ta wiedza, którą posiedliście i wciąż nabywacie, była w twórczy i praktyczny sposób wykorzystywana w waszej zawodowej karierze, a także abyście pracowali dla dobra nie tylko swoich rodzin, ale również lokalnych społeczności” – dodał Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Foto6_6Sukces Olimpiady to również zaangażowanie partnerów biznesowych. Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes zarządu Fundacji BGŻ, podkreśliła, iż „obecnie nie tylko Minister Edukacji Narodowej, ale my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za edukację. I stąd zaangażowanie Banku BGŻ. Nie dla reklamy, ale właśnie z poczucia odpowiedzialności. A gdy patrzymy na was, drodzy laureaci, to widzimy, że jest to najlepsza z możliwych inwestycji, jaką mogliśmy zrealizować”.

Na ręce dyrektorów szkół, z których wywodzili się laureaci, gratulacje przekazał Marszałek Senatu RP, pan Bogdan Borusewicz.

Wykład w trakcie uroczystości wygłosił dr Jan Maciejewicz, prezes spółki informatycznej Infovide-Matrix, współtwórca i wieloletni szef polskich oddziałów firm Deloitte & Touche oraz A.T. Kerney. Omówił on swoją drogę rozwoju zawodowego, przedstawiając również obecne uwarunkowania prowadzenia działalności biznesowej w Polsce.

***

W ramach podsumowania VI edycji Olimpiady przedsiębiorczości została przygotowana kolejna publikacja z cyklu „Wiedza, umiejętności, postawy”. Opracowanie koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach merytorycznych związanych z programem zawodów. Objaśnia więc problematykę podejmowaną w testach rozwiązywanych przez zawodników w eliminacjach wszystkich szczebli, zawiera analizę studiów przypadków - zdań do rozwiązania w grupach podczas eliminacji okręgowych oraz tematów prezentacji publicznych realizowanych w finale. Całości dopełniają informacje o charakterze organizacyjnym. Publikacja została przygotowana w nakładzie 6 000 egzemplarzy, a jej dystrybucja objęła 3,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. [Zobacz plik PDF]

***

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – w ramach Olimpiady Przedsiębiorczości – zorganizowano 4 edycje warsztatów „Innowatorium – Tydzień Przedsiębiorczości”: w powiecie sierpeckim, łęczyckim, koneckim, kolskim i w dąbrowskim [zobacz informacje o projekcie].

***

Olimpiadę organizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma polskimi publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie oraz Uniwersytetami Ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

VI edycja Olimpiady dofinansowana była ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Partnerów Strategicznych przedsięwzięcia, jak również ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Patronami honorowymi VI edycji byli Minister Edukacji Narodowej i Minister Skarbu Państwa, a Mecenasem programu stypendialnego – Bank BGŻ.

Inicjatywę wspierali ponadto: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja BGŻ, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości, działające przy Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęły: „Rzeczpospolita”, „Głos Nauczycielski”, „Perspektywy”, NBPortal oraz Interkl@sa.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości