Edycja VII

Foto12VII edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przeprowadzona została w roku szkolnym 2011/2012. Odbyła się pod hasłem „Społeczna odpowiedzialność biznesu”.

Do udziału w VII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zgłosiło się ponad 19,3 tys. zawodników z 1078 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

 

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i limity przyjęć na eliminacje okręgowe w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszonych zawodników Liczba zgłoszonych szkół Średnia liczba zgłoszeń na szkołę Limit przyjęć na eliminacje okręgowe
SGH w Warszawie 3 856 222 17,4 250
UE w Katowicach 3 339 207 16,1 243
UE w Krakowie 3 839 239 16,1 250
UE w Poznaniu 4 661 252 18,5 260
UE we Wrocławiu 3 647 158 23,1 247
Podsumowanie 19 342 1 078 17,9 1 250

 

Zmagania olimpijskie przebiegały w trzech etapach.

Eliminacje szkolne odbyły się 1 grudnia 2011 r., równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły zawodników do Olimpiady. Zadaniem uczestników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu wiedzy zawierającego 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności i wadze punktów [zobacz test]. Do eliminacji okręgowych miało zostać zakwalifikowanych łącznie (tj. ze wszystkich okręgów) 1250 osób, przy czym podział 1000 miejsc na okręgi był stały i wynosił po 200 miejsc na każdy okręg, a podział pozostałych 250 miejsc dokonywany był po zamknięciu rejestracji na Olimpiadę i był proporcjonalny do liczby zgłoszeń zawodników w poszczególnych okręgach. Do eliminacji okręgowych kwalifikowani byli zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danym okręgu. Testy sprawdzane były przez Komisje Szkolne, które następnie sporządzały protokół w formie elektronicznej poprzez serwis internetowy Olimpiady. Dzięki elektronicznemu protokołowi już 5 dni po zawodach (6 grudnia 2011 r.) podano szacunkowe progi punktowe kwalifikacji do zawodów okręgowych.

 

Tabela 2. Eliminacje szkolne VII edycji - szacunkowe progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Szacunkowy próg punktowy
UE w Katowicach 18,0
UE w Krakowie 21,0
UE w Poznaniu 20,5
SGH w Warszawie 22,0
UE we Wrocławiu 18,0

Oficjalne wyniki zawodów szkolnych ogłoszono 9 stycznia 2012 r. po weryfikacji protokołów Komisji Szkolnych przez odpowiedni Komitet Okręgowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowano łącznie ze wszystkich pięciu okręgów 1261 osób.

 

Tabela 3. Eliminacje szkolne VII edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych Progi punktowe (w nawiasie liczba punktów za pytania trudniejsze)
UE w Katowicach 243 18,5 (9,0)
UE w Krakowie 260 21,0 (10,0)
UE w Poznaniu 260 20,5 (15,0)
UE we Wrocławiu 248 18,5 (9,0)
SGH w Warszawie 250 21,5 (9,0)
Razem 1 261  

 

Foto1Eliminacje okręgowe odbyły się 1 marca 2012 r. równocześnie we wszystkich okręgach, w siedzibach pięciu uczelni – współorganizatorów Olimpiady. Zawody na poziomie okręgowym podzielone były na dwa etapy, które odbyły się tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników, którzy zdobyli na tym teście najwięcej punktów [zobacz test];

– II etap polegał na zespołowym rozwiązaniu studiów przypadku, tj. zadań diagnostycznych i projektowych, oraz dokonaniu prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem przed Komisją Okręgową [zobacz zadania sytuacyjne]. Przed II etapem eliminacji okręgowych zawodnicy dobierali się samodzielnie w zespoły liczące 4 lub 5 osób.

Zwycięzcami eliminacji okręgowych Olimpiady zostało po 10 zawodników z każdego okręgu, którzy zdobyli największą liczbę punktów łącznie z testu i prac zespołowych.

 

Tabela 4. Eliminacje okręgowe VII edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Progi punktowe kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji okręgowych (w nawiasie liczba punktów za zadania trudniejsze) Progi punktowe kwalifikujące do eliminacji centralnych
SGH w Warszawie 19,0 (13,0) 67,00
UE w Katowicach 13,0 (7,0) 70,50
UE w Krakowie 11,5 (7,0) 68,50
UE w Poznaniu 15,0 (5,0) 71,75
UE we Wrocławiu 12,5 (6,0) 68,00

Foto11

 

Podczas eliminacji okręgowych wszyscy zawodnicy oraz ich opiekunowie merytoryczni otrzymali wartościowe publikacje ufundowane przez Wydawnictwo Difin, a uczniowie dodatkowo również zaproszenie do udziału w kursie e-learningowym nt. zakładania i prowadzenia swojej pierwszej firmy: „Pierwszy krok w biznesie” oraz kartę wstępu na egzamin na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej YoungMBA.

Przed rozpoczęciem testu rozlosowano nagrodę specjalną dla szkół – tablicę interaktywną ufundowaną przez firmę Plagiat.pl. Otrzymało ją XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Wszystkie szkoły zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych dostały również od tej samej firmy roczną licencję na System Antyplagiatowy dla Szkół Antyściąga.pl [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji okręgowych].

 

Foto2Eliminacje centralne przeprowadzone zostały 12 kwietnia 2012 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Składały się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach okręgowych [zobacz test];

– w II etapie 25 zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów z testu, dokonywało przed Komisją Centralną przedstawienia jednej z trzech wcześniej przygotowanych prezentacji oraz jej obrony [zobacz tematy prezentacji].

Zawody wyłoniły 25 laureatów i 25 finalistów. O miejscu na liście decydowała łączna liczba punktów uzyskanych w finale. Zwycięzcą zawodów został Rafał Wachowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łomży [zobacz pełną listę laureatów] [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji centralnych]. 

 

Tabela 5. Eliminacje centralne VII edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych (w nawiasie liczba punktów za zadania trudniejsze) Wynik zwycięzcy VII edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne 34,5 (25,0) 92,0

 

Foto54 czerwca br. w SGH w Warszawie odbyła się uroczysta gala Olimpiady Przedsiębiorczości, podczas której spotkało się 25 najlepszych zawodników, ich opiekunowie merytoryczni, a także przedstawiciele partnerów Olimpiady, mediów i uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody [zobacz galerię zdjęć z gali].

Laureaci, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc, i ich opiekunowie merytoryczni otrzymali najnowsze modele iPadów, kolejni - z miejsc 6-15 – smartfony, zaś laureaci z miejsc 16-25 i ich opiekunowie - aparaty fotograficzne. Dzięki wsparciu MSP każdy laureat otrzymał dodatkowo nagrodę finansową w wysokości 1500 zł. Ponadto dziesięcioro najlepszych zawodników otrzymało stypendia w wysokości 5 tys. zł, ufundowane przez Bank BGŻ. Współorganizatorzy Olimpiady, pięć publicznych uczelni ekonomicznych: SGH w Warszawie oraz uniwersytety ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu, przewidzieli indeksy oraz znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia dla zwycięzców. Szkoły laureatów otrzymają pakiety publikacji i prenumerat, które ułatwią uczniom przygotowania do Olimpiady w kolejnym roku szkolnym.

Foto4Zwycięzcom gratulacje złożył wiceminister edukacji narodowej Mirosław Sielatycki. „Przedsiębiorczość to niezbędny element procesu kształcenia na wszystkich etapach nauczania oraz niezbędny element wychodzenia z kryzysu. Dlatego liczę na to, że laureaci nie tylko będą kontynuowali naukę na uczelniach wyższych, ale że będą też twórcami nowych miejsc pracy” – powiedział w swoim przemówieniu wiceminister.

Na ręce dyrektorów szkół, z których wywodzili się laureaci, gratulacje przekazał Marszałek Senatu RP, pan Bogdan Borusewicz.

Foto7Prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP podkreślił, że Olimpiada Przedsiębiorczości to jedna z najlepszych inicjatyw, jakie wspiera Narodowy Bank Polski. Słowa podziękowań skierował do nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do zawodów: „Myślę, że ta olimpiada kreuje postawy przedsiębiorczości i zaradności i jestem za to bardzo wdzięczny szczególnie nauczycielom. Rozumiem ten trud i jako nauczyciel akademicki potrafię go docenić”. A zwracając się do laureatów dodał: „Zachęcam do postaw zaradności i przedsiębiorczości. Nie musicie być ekonomistami, wystarczy, że będziecie ludźmi zaradnymi”.

Gratulacje laureatom złożył również Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: „Życzę Wam abyście mieli jak najwięcej sojuszników, którzy pomogą wam zrealizować wasze cele. I życzę wam ogromnej, ogromnej wiary w to, że się uda”.

Sukces Olimpiady to również zaangażowanie partnerów biznesowych. Jaromir Jędras, wiceprezes Fundacji BGŻ w swoim wystąpieniu powiedział m.in.: „Patrzę na was jak na ludzi, którzy są na samym początku drogi zawodowej (...). Jak jednak będzie naprawdę – zależy to prawie wyłącznie od was (…). Wszystkim wam bardzo serdecznie gratuluję i życzę realizacji marzeń”.

Foto10Partnerom strategicznym, organizacyjnym oraz sponsorom specjalne wyrazy wdzięczności za wiele lat współpracy w organizacji zawodów przekazali kończący w 2012 r. swoje 4-letnie kadencje rektorzy 5 uczelni ekonomicznych – współorganizatorów Olimpiady: rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – prof. Adam Budnikowski, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – prof. Jan Pyka, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – prof. Roman Niestrój, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – prof. Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – prof. Bogusław Fiedor.

Wykład w trakcie uroczystości wygłosił Dariusz Żuk, prezes Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, który podjął próbę odpowiedzi na pytanie, czy warto być obecnie przedsiębiorcą. Uroczystość uświetnił koncert chóru SGH.

Dla nauczycieli – opiekunów merytorycznych zawodników w trakcie VII edycji Olimpiady zorganizowano dodatkowe zajęcia, mające pomóc nauczycielom w zdobyciu najnowszej wiedzy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i przekazaniu jej uczniom.

***

Foto625 października 2011 r. w Szkole Głównej Handlowej odbyło się seminarium dla nauczycieli przedsiębiorczości pt. „Idea społecznej odpowiedzialności biznesu”. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu pedagogów, którzy mieli okazję wysłuchać wykładów oraz wziąć udział w dyskusjach z przedstawicielami świata akademickiego oraz praktykami wdrażającymi zasady CSR w przedsiębiorstwach [zobacz galerię zdjęć z seminarium] [zobacz nagrania wideo z seminarium].

 

Foto831 stycznia 2012 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zorganizowano warsztaty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W całodziennym spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli przedsiębiorczości ze szkół ponadgimanzjalnych. Spotkanie poprowadziły: dr Justyna Szumniak-Samolej i Maria Roszkowska-Śliż, z Katedry Teorii Zarządzania SGH [zobacz galerię zdjęć z warsztatów] [zobacz nagrania wideo z warsztatów].

Specjalnie dla nauczycieli opiekujących się zawodnikami tegorocznej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w dniu 20 kwietnia br., zorganizowany został również warsztaty metodyczne poświęcone możliwościom zastosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu. Warsztaty poprowadzili specjaliści ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, metodycy nauczania online. Na potrzeby zajęć została stworzona witryna, na której uczestnicy mieli możliwość zamieszczenia własnych wytworów edukacyjnych. Dla osób, które po warsztatach samodzielnie opracowały produkt edukacyjny z wykorzystaniem jednej z poznanych aplikacji zostały przygotowane certyfikaty. [Zobacz certyfikat].

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – w ramach Olimpiady Przedsiębiorczości – zorganizowano 4 edycje warsztatów „Innowatorium – Tydzień Przedsiębiorczości”: w powiecie jarocińskim, milickim, oleskim i w gminie Lelów [zobacz informacje o projekcie].

 

***

 

Olimpiadę organizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma polskimi publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie oraz Uniwersytetami Ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Partnerami Strategicznymi byli Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. VII edycja Olimpiady została objęta patronatem honorowym Ministra Skarbu Państwa. Stypendia dla laureatów ufundował Bank BGŻ.

Olimpiada była współfinansowana była ze środków NBP, PAFW oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wsparli ponadto: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja BGŻ, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Studenckie Forum Business Centre Club.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęły: „Rzeczpospolita”, „Głos Nauczycielski”, „Perspektywy”, NBPortal oraz Interkl@sa.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości