Edycja III

Foto3_1III edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przeprowadzona została w roku szkolnym 2007/2008. Odbyła się pod hasłem "Psychologia biznesu" [zobacz program i literaturę].

W lipcu 2007 zainaugurowała swą działalność Rada Konsultacyjna przy Komitecie Głównym Olimpiady. Jest ona ciałem wspierającym przygotowania OP, zaś w jej skład wchodzą nauczyciele podstaw przedsiębiorczości, których podopieczni znaleźli się w ścisłej czołówce laureatów Olimpiady.

Do udziału w III edycji Olimpiady zgłosiło się ponad 15 tysięcy zawodników z 802 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i limit przyjęć na eliminacje okręgowe w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszeń Liczba zawodników Średnia liczba zgłoszeń Limit przyjęć na eliminacje okręgowe
AE Katowice 164 2936 17,9 290
UE Kraków 176 3113 17,7 308
AE Poznań 160 3390 21,2 335
SGH w Warszawie 176 3023 17,2 299
AE Wrocław 126 2715 21,5 268
podsumowanie 802 15177 18,9 1500

 

Zmagania olimpijskie przebiegały w trzech etapach.

Eliminacje szkolne odbyły się 6 grudnia 2007 r., równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły zawodników do Olimpiady. Zadaniem zawodników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Zgodnie z Regulaminem Olimpiady Przedsiębiorczości do eliminacji okręgowych przechodziło łącznie (ze wszystkich okręgów) 1500 osób. Podział 1500 miejsc na Okręgi dokonywany był po zamknięciu rejestracji na Olimpiadę i był proporcjonalny do liczby zgłoszeń zawodników w poszczególnych okręgach. Do eliminacji okręgowych przechodzili zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danym okręgu.

 

Tabela 2. Eliminacje szkolne III edycji – progi punktowe w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Próg punktowy
AE Katowice 25,5
UE Kraków 24
AE Poznań 26,5
SGH w Warszawie 28
AE Wrocław 26
średnia 26

 

Foto3_2Eliminacje okręgowe odbyły się 6 marca 2008 r. w uczelniach ekonomicznych będących współorganizatorami Olimpiady. Zawody na poziomie okręgowym podzielone były na dwa etapy, które odbyły się tego samego dnia:

- W I etapie zawodów uczniowie rozwiązywali test (według takich samych zasad jak w eliminacjach szkolnych). Do drugiego etapu zakwalifikowało się 50 zawodników, którzy osiągnęli najlepszy wynik w każdym okręgu [zobacz test].

– II etap polegał na rozwiązaniu wybranych 3 zadań sytuacyjnych. Zawodnicy pracowali w samodzielnie dobranych zespołach (od 2 do 5 osób). Do eliminacji centralnych zakwalifikowało się po 10 najlepszych zawodników z każdego z 5 okręgów.

 

Tabela 3. Eliminacje okręgowe III edycji – progi punktowe w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Progi punktowe kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji okręgowych Progi punktowe kwalifikujące do eliminacji centralnych
AE Katowice 24 79
UE Kraków 26,5 75
AE Poznań 24,5 65,5
AE Wrocław 26,5 70,5
SGH w Warszawie 29,5 84,5
średnia   74,9

 

Foto3_3Eliminacje centralne odbyły się 3 kwietnia 2008 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pierwszą częścią eliminacji centralnych był test z wiedzy (podobnie jak na poprzednich etapach). Na podstawie jego wyników wyłoniono 25 najlepszych uczniów, którzy przed Komisją przedstawiali wcześniej przygotowane prezentacje.

Zwycięzcą zawodów został Michał Kamiński z XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu.

 

Tabela 4. Eliminacje centralne III edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych (w nawiasie liczba punktów za zadania trudniejsze) Wynik zwycięzcy III edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne 27,0 (18,0) 92,0

 

Foto3_424 kwietnia br. odbyła się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie uroczystość wręczenia dyplomów i nagród 25 najlepszym zawodnikom III edycji oraz ich opiekunom.

Jeszcze przed oficjalnym początkiem uroczystości zaprezentowana została relacja filmowa z eliminacji centralnych. Przybyłych gości powitał Rektor SGH, prof. Adam Budnikowski. Następnie wystąpił prof. Marek Rocki, który zaprezentował idee Olimpiady oraz podkreślił jej wagę dla propagowania postaw przedsiębiorczych w społeczeństwie. Uroczystość uświetnił występ chóru SGH pod dyrekcją Tomasza Hynka.

Foto3_6Część uroczystości, w której wręczono dyplomy i nagrody, poprzedził wykład prof. Leszka Balcerowicza. Tuż po wystąpieniu profesora rozgorzała interesująca dyskusja, w której to prelegent odpowiadał na trudne pytania stawiane przez laureatów Olimpiady.

Pierwszą osobą, która odebrała dyplom i wartościową nagrodę – wysokiej klasy notebook – był zwycięzca zawodów, Michał Kamiński. Zarówno zwycięzca, jak i jego opiekun merytoryczny publicznie podziękowali za walkę pozostałym laureatom oraz pogratulowali organizatorom doskonałej realizacji zawodów.

Foto3_5Laureaci odbierali dyplomy i nagrody z rąk przedstawicieli Komitetu Głównego Olimpiady: prof. Marii Romanowskiej, dr. Piotra Wachowiaka, przedstawicieli Partnerów Strategicznych - Radosława Jasińskiego (PAFW) i Marcina Staniewicza (NBP) oraz Jarosława Nowickiego - prezesa firmy Maxdata. Uhonorowani zostali również opiekunowie, którzy wspierając merytorycznie swoich uczniów w przygotowaniach, przyczynili się do ich sukcesu. Dodatkowo na szkoły, z których wywodzą się tegoroczni laureaci otrzymały pakiety publikacji (o wartości do 2 tys. zł) – w celu wsparcia przygotowań do kolejnej edycji zawodów. Wartość nagród: laptopów, palmtopów, aparatów cyfrowych oraz wspomnianych publikacji wyniosła prawie 100 tys. złotych. Po części oficjalnej w sali kolumnowej SGH odbył się bankiet, podczas którego uczestnicy gali mieli okazję podzielić się wrażeniami oraz nawiązać nowe kontakty.

***

W ramach podsumowania IV edycji Olimpiady przedsiębiorczości została przygotowana kolejna publikacja z cyklu „Wiedza, umiejętności, postawy”. W książce omówiono zagadnienia organizacyjne związane z zakończonymi zawodami oraz zaprezentowano założenia programowe i terminarz IV edycji Olimpiady. Tradycyjnie już, w publikacji znalazły się również komentarze do wszystkich pytań testowych i studiów przypadków oraz wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników i opiekunów na przełomie czerwca i lipca 2008 r. Publikacja została przygotowana w nakładzie 5000 egzemplarzy, a jej dystrybucja objęła 4 tys. szkół średnich z całej Polski oraz nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, uczestniczących w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez partnerów Olimpiady Przedsiębiorczości.

***

Olimpiada zorganizowana została przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Akademie Ekonomiczne w Katowicach, Poznaniu oraz we Wrocławiu.

Inicjatywę wspierali między innymi: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, MAXDATA, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Konfederacja Pracodawców Polskich oraz Studenckie Kolo Naukowe Kapitału Intelektualnego Przedsiębiorstwa, działające przy Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęli: Rzeczpospolita, Głos Nauczycielski, Polski Portal Edukacyjny Interklasa oraz NBPortal.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości