Edycja IV

Foto4_4IV edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przeprowadzona została w roku szkolnym 2008/2009. Odbyła się pod hasłem „Współczesne zarządzanie - koncepcje i metody”.

Do udziału w IV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zgłosiło się prawie 20 tysięcy zawodników z 1008 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

 

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i limity przyjęć na eliminacje okręgowe w poszczególnych okręgach.

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszonych zawodników Liczba zgłoszonych szkół Średnia liczba zgłoszeń na szkołę Limit przyjęć na eliminacje okręgowe
AE Katowice 3 128 207 15,1 244
AE Poznań 4 630 207 22,4 361
UE w Krakowie 3 808 224 17,0 297
SGH w Warszawie 3 821 215 17,8 298
UE we Wrocławiu 3 854 155 24,9 300
Podsumowanie 19 241 1 008 19,1 1 500

Zmagania olimpijskie przebiegały w trzech etapach.

 

Eliminacje szkolne odbyły się 4 grudnia 2008 r. równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły się do zawodów. Zadaniem zawodników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru [zobacz test]. Zgodnie z Regulaminem Olimpiady Przedsiębiorczości do eliminacji okręgowych przechodziło łącznie (ze wszystkich okręgów) 1500 osób. Podział 1500 miejsc na Okręgi dokonywany był po zamknięciu rejestracji na Olimpiadę i był proporcjonalny do liczby zgłoszeń zawodników w poszczególnych Okręgach. Do eliminacji okręgowych przechodzili zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danym okręgu. Testy sprawdzane były przez Komisje Szkolne, które następnie sporządzały protokół w formie elektronicznej poprzez serwis internetowy Olimpiady. Dzięki elektronicznemu protokołowi już 5 dni po zawodach (9 grudnia 2008) podano szacunkowe progi punktowe kwalifikacji do zawodów okręgowych.

 

 Tabela 2. Eliminacje szkolne IV edycji – szacunkowe progi punktowe w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Szacunkowe progi punktowe
AE Katowice 31,0
AE Poznań 28,5
UE w Krakowie 29,5
SGH w Warszawie 33,0
UE we Wrocławiu 28,0

Oficjalne wyniki zawodów szkolnych ogłoszono 12 stycznia 2009 r. po weryfikacji protokołów Komisji Szkolnych przez odpowiedni Komitet Okręgowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowano łącznie ze wszystkich pięciu okręgów 1508 najlepszych zawodników.

 

Tabela 3. Eliminacje szkolne IV edycji - progi punktowe w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych Progi punktowe
AE w Katowicach 245 31,0
UE w Krakowie 302 29,5
UE w Poznaniu 362 28,5
SGH w Warszawie 299 33,0
UE we Wrocławiu 300 28,0
Razem 1 508  

 

Eliminacje okręgowe odbyły się 5 marca 2009 r. w uczelniach ekonomicznych będących współorganizatorami Olimpiady. Zawody na poziomie okręgowym podzielone były na dwa etapy, które odbyły się tego samego dnia:

- I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników, którzy zdobyli na tym teście najwięcej punktów [zobacz test];

- II etap polegał na zespołowym rozwiązywaniu studiów przypadku, tj. zadań diagnostycznych i projektowych oraz dokonaniu prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem przed Komisją Okręgową [zobacz zadania sytuacyjne]. Praca (i prezentacja jej wyników) odbywała się w samodzielnie dobranych zespołach, liczących od 2 do 5 osób.

Do eliminacji centralnych zakwalifikowało się po 10 najlepszych zawodników z każdego z 5 okręgów.

 

Tabela 4. Eliminacje okręgowe IV edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Progi punktowe kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji okręgowych Progi punktowe kwalifikujące do eliminacji centralnych
AE w Katowicach 27,5 82,0
UE w Krakowie 26,5 84,5
UE w Poznaniu 30,0 82,5
SGH w Warszawie 33,5 81,5
UE we Wrocławiu 28,5 79,0

 

Foto4_5Eliminacje centralne odbyły się 2 kwietnia 2009 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Składały się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia:

- I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach okręgowych [zobacz test];

- w II etapie 25 zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów z testu, dokonywało przed Komisją Centralną przedstawienia jednej z trzech wcześniej przygotowanych prezentacji oraz jej obrony [zobacz tematy prezentacji].

Zawody wyłoniły 25 laureatów i 25 finalistów. O miejscu na liście decydowała łączna liczba punktów uzyskanych w finale. Zwycięzcą zawodów został Konrad Bąbliński z XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie [zobacz pełną listę laureatów].

 

Tabela 5. Eliminacje centralne IV edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych (w nawiasie liczba punktów za zadania trudniejsze) Wynik zwycięzcy IV edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne 33,0 (19,0) 83,5

 

Foto4_6Podczas zawodów finałowych Olimpiady w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, mieliśmy przyjemność gościć Krystynę Szumilas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wiceminister pogratulowała laureatom i finalistom ich osiągnięć w zmaganiach olimpijskich. Podkreśliła też, że chociaż Olimpiada Przedsiębiorczości jest olimpiadą młodą, to bardzo istotną, bo bez przedsiębiorczości i znajomości działania rynku nie jesteśmy w stanie poradzić sobie we współczesnym społeczeństwie.

Podczas rozgrywek finałowych rozlosowana została wśród szkół nagroda specjalna Olimpiady - tablica interaktywna. W losowaniu wzięły udział 454 szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski, których uczniowie zostali zakwalifikowani do eliminacji okręgowych Olimpiady. Nagroda przypadła Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości z okręgu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Szkoła ta wystawiła do rozgrywek szkolnych Olimpiady 37 zawodników, z których sześcioro wzięło udział w eliminacjach okręgowych. Nagrodą była tablica interaktywna InterWrite Board 1077, o przekątnej obszaru roboczego 77,5 cali. Dostarczeniem i montażem tablicy, jak również odpowiednim przeszkoleniem kadry nauczycielskiej z jej funkcjonalności zajęła się firma Aktin Sp. z o.o. z Sosnowca [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji centralnych].

 

Foto4_14 czerwca 2009 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się gala zamykająca IV edycję Olimpiady Przedsiębiorczości. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili znakomici goście, wśród nich ponownie Krystyna Szumilas. W trakcie uroczystości odbył się panel dyskusyjny z udziałem znakomitych ekspertów: dr. Jacka Bartkiewicza, prezesa zarządu Banku BGŻ, prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PricewaterhouseCoopers, dr. Wiesława Rozłuckiego, pierwszego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Andrzeja Sadowskiego, wiceprezesa Centrum im. Adama Smitha.

Foto4_2Po dyskusji rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości – wręczenie pamiątkowych dyplomów, listów gratulacyjnych oraz nagród.

Przedstawicielom szkół laureatów przekazano listy gratulacyjne od Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Bogdana Borusewicza [zobacz pismo], a nagrodę specjalną Olimpiady - rozlosowaną wśród szkół uczniów zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych Olimpiady - tablicę interaktywną Interwrite Board 1077, odebrał z rąk Kanclerza Szkoły Głównej Handlowej Bolesław Majerowicz, wicedyrektor Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.

Foto4_3Laureaci z miejsc 1-5 i ich opiekunowie otrzymali wysokiej klasy notebooki, laureaci z miejsc 6-15 i ich opiekunowie - palmtopy, zaś laureaci miejsc 16-25 i ich opiekunowie - aparaty fotograficzne. Czekają na nich ponadto specjalne uprawnienia i indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce. Ponadto, dzięki mecenatowi Banku BGŻ i Fundacji BGŻ, laureaci wszystkich 25 miejsc zostali uhonorowani stypendiami w wysokości 5000 zł. Prezenty przypadły też szkołom wszystkich laureatów - otrzymały one pakiety książek, które wzbogacą szkolne biblioteki oraz roczne prenumeraty biznesowych publikacji. Łączna wartość nagród to blisko 225 tys. zł.

Uroczystość uświetnił występ chóru SGH pod dyrekcją Tomasza Hynka. Po części oficjalnej odbył się bankiet.

***

W ramach podsumowania V edycji Olimpiady przedsiębiorczości została przygotowana kolejna publikacja z cyklu „Wiedza, umiejętności, postawy”. W opracowaniu objaśniono problematykę podejmowaną w testach rozwiązywanych przez zawodników wszystkich szczebli eliminacji i przedstawiono analizę studiów przypadków stanowiących podstawę prac grupowych w eliminacjach okręgowych oraz tematów prezentacji publicznych realizowanych w finale. W publikacji zawarto również założenia programowe i terminarz V edycji Olimpiady. Opracowanie zostało przygotowane w nakładzie 6000 egzemplarzy, a jego dystrybucja objęła 4 tys. szkół średnich z całej Polski oraz nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, uczestniczących w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez partnerów Olimpiady Przedsiębiorczości [zobacz plik PDF].

***

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – w ramach Olimpiady Przedsiębiorczości – w semestrze wiosennym roku szkolnego 2008/09 przeprowadzono trzy pilotażowe edycje warsztatów „Innowatorium – Tydzień Przedsiębiorczości”: w marcu w powiecie wyszkowskim (woj. mazowieckie), a w maju w powiecie sokólskim (woj. podlaskie) i działdowskim (woj. warmińsko-mazurskie).

***

Olimpiadę organizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma najlepszymi uczelniami ekonomicznymi w Polsce: Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetami Ekonomicznymi w Krakowie i we Wrocławiu oraz Akademiami Ekonomicznymi w Katowicach i Poznaniu.

Inicjatywę wspierali: Narodowy Bank Polski, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, PTE, KIG, PARP, KPP oraz SKN Kapitału Intelektualnego Przedsiębiorstwa, działające przy Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH. Mecenasem programu stypendialnego był Bank BGŻ.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęli: Rzeczpospolita, Głos Nauczycielski, portal Nauka.pl, NBPortal oraz Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa.


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości