Edycja VIII

Foto1VIII edycja Olimpiady Przedsiębiorczości przeprowadzona została w roku szkolnym 2012/2013. Odbyła się pod hasłem „Ludzie w przedsiębiorstwie”.

 

Do udziału w VIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zgłosiło się blisko 21 tys. uczniów z 1102 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

 

Tabela 1. Liczba zgłoszeń i limity przyjęć na eliminacje okręgowe VIII edycji w poszczególnych okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zgłoszonych zawodników Liczba zgłoszonych szkół Średnia liczba zgłoszeń na szkołę Limit przyjęć na eliminacje okręgowe
SGH w Warszawie 3 727 220 16,9 245
UE w Katowicach 3 969 226 17,6 247
UE w Krakowie 4 016 237 16,9 248
UE w Poznaniu 5 056 256 19,8 261
UE we Wrocławiu 4 129 163 25,3 249
Podsumowanie 20 897 1 102 19,0 1 250

 

Zmagania olimpijskie przebiegały w trzech etapach.

 

Eliminacje szkolne odbyły się 6 grudnia 2012 r., równocześnie we wszystkich szkołach, które zgłosiły zawodników do Olimpiady. Zadaniem uczestników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu wiedzy zawierającego 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności i wadze punktów [zobacz test]. Według Regulaminu Olimpiady do eliminacji okręgowych miało zostać zakwalifikowanych łącznie (tj. ze wszystkich okręgów) 1250 osób, przy czym podział 1000 miejsc na okręgi był stały i wynosił po 200 miejsc na każdy okręg, a podział pozostałych 250 miejsc dokonywany był po zamknięciu rejestracji na Olimpiadę i był proporcjonalny do liczby zgłoszeń zawodników w poszczególnych okręgach. Do eliminacji okręgowych kwalifikowani byli zawodnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danym okręgu. Testy sprawdzane były przez Komisje Szkolne, które następnie sporządzały protokół w formie elektronicznej poprzez serwis internetowy Olimpiady. Dzięki elektronicznemu protokołowi już 5 dni po zawodach (11 grudnia 2012 r.) podano szacunkowe progi punktowe kwalifikacji do zawodów okręgowych.

 

Tabela 2. Eliminacje szkolne VIII edycji - szacunkowe progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Szacunkowy próg punktowy
UE w Katowicach 26,0
UE w Krakowie 28,5
UE w Poznaniu 27,5
SGH w Warszawie 28,5
UE we Wrocławiu 25,0

Oficjalne wyniki zawodów szkolnych ogłoszono 14 stycznia 2013 r. po weryfikacji protokołów Komisji Szkolnych przez odpowiedni Komitet Okręgowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowano łącznie ze wszystkich pięciu okręgów 1265 osób.

 

Tabela 3. Eliminacje szkolne VIII edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Liczba zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych Progi punktowe (w nawiasie liczba punktów za pytania trudniejsze)
UE w Katowicach 247 26,0 (11,0)
UE w Krakowie 253 28,5 (13,0)
UE w Poznaniu 265 27,5 (15,0)
UE we Wrocławiu 252 25,0 (14,0)
SGH w Warszawie 248 28,5 (18,0)
Razem 1 265  

 

Foto1Eliminacje okręgowe odbyły się 7 marca 2013 r. równocześnie we wszystkich okręgach, w siedzibach pięciu uczelni – współorganizatorów Olimpiady. Zawody na poziomie okręgowym podzielone były na dwa etapy, które odbyły się tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników (w sytuacjach dopuszczonych Regulaminem Olimpiady- 51 zawodników), którzy zdobyli na tym teście najwięcej punktów [zobacz test];

– II etap polegał na zespołowym rozwiązaniu studiów przypadku, tj. zadań diagnostycznych i projektowych, oraz dokonaniu prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem przed Komisją Okręgową [zobacz zadania sytuacyjne]. Przed II etapem eliminacji okręgowych zawodnicy utworzyli zespoły liczące po 5 osób. Liderem każdego zespołu, który dobierał do swojej drużyny cztery osoby, był jeden z dziesięciu zawodników, którzy osiągnęli w teście najwyższe wyniki.

Zwycięzcami eliminacji okręgowych Olimpiady zostało po 10 zawodników z każdego okręgu, którzy zdobyli największą liczbę punktów łącznie z testu i prac zespołowych.

 

Tabela 4. Eliminacje okręgowe VIII edycji - progi punktowe w okręgach

Komitet Okręgowy Progi punktowe kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji okręgowych
Progi punktowe kwalifikujące do eliminacji centralnych
SGH w Warszawie 39,0 90,0
UE w Katowicach 27,0 86,0
UE w Krakowie 31,0 91,0
UE w Poznaniu 29,5 86,0
UE we Wrocławiu 28,0 88,0

Foto11

 

Podczas eliminacji okręgowych wszyscy zawodnicy otrzymali wartościowe publikacje ufundowane przez Wydawnictwo Difin, a uczniowie dodatkowo również zaproszenie do udziału w kursie e-learningowym nt. zakładania i prowadzenia swojej pierwszej firmy: „Pierwszy krok w biznesie” oraz kartę wstępu na egzamin na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej YoungMBA.

Przed rozpoczęciem testu rozlosowano nagrodę specjalną dla szkół – tablicę interaktywną ufundowaną przez firmę Plagiat.pl. Otrzymało ją I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile. Wszystkie szkoły zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych dostały również od tej samej firmy roczną licencję na System Antyplagiatowy dla Szkół Antyściąga.pl [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji okręgowych].

 

Foto4Eliminacje centralne przeprowadzone zostały 4 kwietnia 2013 r. w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Składały się z dwóch etapów organizowanych tego samego dnia:

– I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o wyższym stopniu trudności niż w eliminacjach okręgowych [zobacz test];

– w II etapie 25 zawodników, którzy uzyskali najwięcej punktów z testu, dokonywało przed Komisją Centralną przedstawienia jednej z trzech wcześniej przygotowanych prezentacji oraz jej obrony [zobacz tematy prezentacji].

Zawody wyłoniły 25 laureatów i 25 finalistów. O miejscu na liście decydowała łączna liczba punktów uzyskanych w finale. Zwycięzcą zawodów został Damian Jelito z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu.
[zobacz pełną listę laureatów] [zobacz galerię zdjęć] [zobacz film z eliminacji centralnych]. 

 

Tabela 5. Eliminacje centralne VIII edycji - progi punktowe

  Próg punktowy kwalifikujące do drugiego etapu eliminacji centralnych
Wynik zwycięzcy VIII edycji (suma punktów za test i prezentację)
Eliminacje centralne 43,0 99,25

 

Foto510 czerwca 2013 r. w SGH w Warszawie odbyła się uroczysta gala Olimpiady Przedsiębiorczości, podczas której spotkało się 25 najlepszych zawodników, ich opiekunowie merytoryczni, a także przedstawiciele partnerów Olimpiady, mediów i uczelni ekonomicznych współorganizujących zawody [zobacz galerię zdjęć z gali].

Laureaci, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc i ich opiekunowie merytoryczni otrzymali najnowsze modele iPadów, kolejni − z miejsc 6−15 – tablety, zaś laureaci z miejsc 16−25 i ich opiekunowie  − czytniki Kindle. Ponadto dziesięcioro najlepszych zawodników otrzymało stypendia w wysokości  5 tys. zł. Współorganizatorzy Olimpiady, pięć publicznych uczelni ekonomicznych: SGH w Warszawie oraz uniwersytety ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu, przewidzieli indeksy oraz znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia dla zwycięzców. Szkoły laureatów otrzymają pakiety publikacji i prenumeraty, które ułatwią uczniom przygotowania do Olimpiady w kolejnym roku szkolnym.

Foto6'Chylę czoło przed tymi, którzy przygotowują zawodników – profesorami i nauczycielami – ale przed wszystkim przed polską młodzieżą' – podkreślił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Tadeusz Sławecki, składając gratulacje laureatom i ich merytorycznym opiekunom. Prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP, zaznaczyła, że Olimpiada Przedsiębiorczości, jako inicjatywa wpisująca się w ideę promowania przedsiębiorczości, jest z perspektywy Narodowego Banku Polskiego bardzo ważna w obecnych czasach. Życząc laureatom kolejnych dokonań, wskazała, iż dla osiągnięcia sukcesu kluczowy jest pomysł na życie oraz wytrwałe i cierpliwe dążenie do celu. 'Można przewrotnie stwierdzić, że czasy kryzysu sprzyjają przedsiębiorczości' – dodała.

Foto7Gratulacje laureatom złożył również Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który zwracając się do laureatów, podkreślał jak istotne dla młodych ludzi jest rozpoznawanie swoich pasji i ich pogłębianie, a także stawianie sobie celów i konsekwentne ich realizowanie z pomocą jak najlepszych sojuszników.

Sukces Olimpiady nie byłby możliwy bez zaangażowania partnerów biznesowych. Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes zarządu Fundacji BGŻ w swoim wystąpieniu podkreślała znaczenie współpracy w odnoszeniu sukcesów, zarówno w kontekście współdziałania pomiędzy uczelniami i partnerami przy organizacji Olimpiady, jak również kooperacji uczniów i nauczycieli w czasie przygotowań do zawodów. Marcin Mędrykowski, przedstawiciel Banku BGŻ, podkreślił natomiast wagę trzech innych czynników sukcesu życiowego: pasji, odpowiedniej postawy życiowej i optymizmu, następnie: doświadczenia i otwartego umysłu, a wreszcie: rzetelnej wiedzy.

 

Foto10

Wykład w trakcie uroczystości wygłosił Andrzej Blikle, profesor nauk matematycznych i mistrz cukierniczy, który odwołując się do historii istniejącej od 1869 roku rodzinnej firmy A. Blikle, opowiedział o tworzeniu reputacji marki. Dyrektorom najlepszych liceów podziękowania przekazał ponadto Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, a uroczystość uświetnił koncert chóru SGH.

 

 

 

 

 ***

Specjalnie dla nauczycieli opiekujących się zawodnikami tegorocznej edycji Olimpiady Przedsiębiorczości w dniu 16 maja 2013 r., zorganizowane zostały również warsztaty metodyczne poświęcone możliwościom zastosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu. Warsztaty poprowadzili specjaliści ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, metodycy nauczania online. Celem warsztatów 'Nowoczesny nauczyciel - rozwijanie zmysłu technologicznego' było wskazanie możliwości praktycznego zastosowania mediów w kształceniu, w myśl idei Web 2.0. Uczestnicy poznali darmowe aplikacje internetowe możliwe do wykorzystania w procesie kształcenia. W trakcie zajęć m.in. tworzyli prezentacje w programie Prezi (aplikacja umożliwiająca stworzenie i opublikowanie prezentacji w internecie), witryny Google i uczyli się o możliwościach zastosowania serwisów społecznościowych w kształceniu. Warsztaty zostały wysoko ocenione przez uczestników.

 

***

W roku szkolnym 2012/2013 Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, jako ekspercka instytucja pozarządowa i organizator licznych przedsięwzięć edukacji ekonomicznej młodzieży, przystąpiła do realizacji specjalnego projektu pt.  'Adaptacja narzędzi zarządzania talentami w przedsiębiorstwach do pracy z uczniami zdolnymi w szkołach ponadgimnazjalnych'. Celem projektu było przygotowanie podstaw modelu pracy z uczniem zdolnym, który mógłby być wykorzystywany w placówkach kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym. W ramach projektu w dniu 22 kwietnia 2013 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się robocze spotkanie zespołu projektowego. Spotkanie rozpoczęło się wykładem eksperta ds. zarządzania talentami.

 

***

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – w ramach Olimpiady Przedsiębiorczości – zorganizowano 4 edycje warsztatów „Innowatorium – Tydzień Przedsiębiorczości”: w powiecie opoczyńskim, łowickim, garwolińskim i lubańskim. Wzięło w nich udział łącznie 15 szkół a certyfikaty przyznano 184 uczestnikom [zobacz informacje o projekcie].

 

***

Olimpiadę organizowała Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma polskimi publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie oraz Uniwersytetami Ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Partnerami Strategicznymi byli Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Stypendia dla laureatów ufundował Bank BGŻ.

Olimpiada była współfinansowana była ze środków NBP, PAFW oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają ponadto: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja BGŻ, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Studenckie Forum Business Centre Club.

Patronat medialny nad Olimpiadą objęły: „Perspektywy”, „Głos Nauczycielski”, NBPortal oraz Interklasa.

 


Partnerzy Olimpiady Przedsiębiorczości